Plungės centro urbanistinė vizija

Kaip kurti gyvybingą Plungės centrą ir pritraukti žmones į senamiestį bei žaliuosius skverus? 

Istorinėje miesto dalyje esanti 9,5 hektarų teritorija stokoja miesto jausmo, funkcijų įvairovės, skveruose nėra, ką veikti, aplink daug tuščių sklypų, menkaverčių statinių. Urbanistinėje vizijoje siūlomi sprendimai, kaip pritraukti naujų gyventojų ir lankytojų į Plungės centrą atnaujinant miesto erdves. 

Projekto teritorija yra įdomi savo istorija. Prieš karą čia gyveno daug žydų, veikė sinagogos, žydų pirtis, tekėjo daug upeliukų. Vienas jų – Paplungos upelis, nuo kurio vardo kildinamas Plungės miesto pavadinimas, buvo kanalizuotas ir virto Palankės tvenkiniu.

Urbanistinėje vizijoje siūlomas prisiminti istoriją ir atkurti kvartalų struktūrą. Siūlomas naujas užstatymas: formuojami nedidelių daugiabučių ir kotedžų kvartalai, pirmuose aukštuose numatomos komercinės funkcijos, arčiau vandens – gyvenamieji kotedžai su terasomis ir vaizdais į tvenkinį. Projekto teritorijoje išlaikomas žalias charakteris, tačiau skveruose numatoma daugiau traukos objektų, kurie skatintų miestiečius ateiti, ilsėtis, pramogauti: bendruomenės aikštė su traukos objektu-paviljonu aplink siurblinę, medinės miestietiškos krantinės su laiptuota terasa ir taku – lieptu, o tolėliau – natūralus, apželdintas parkas aplink vandenį su takeliais, pavesine, žaidimų ir poilsio erdvėmis. Tuo tarpu skvere prie policijos siūloma atverti kanalizuotą upeliuką ir vandenį panaudoti kaip pagrindinį skvero elementą.

Vizijoje taip pat numatoma gerinti pėsčiųjų ir dviratininkų judėjimą: atsiranga dviračių takai bei nauji pėsčiųjų praėjimai, gerinama jungtis tarp Plungės centro ir pietinių rajonų. Sinagogų gatvėje siūloma įrengti parkavimą gatvėje, apželdinti medžiais, pagerinti pėsčiųjų šaligatvius.

Rengiant projektą buvo įtraukta visuomenė, vyko pristatymai, diskusijos, apklausa. Ši vizija – tai teritorijos virsmo pradžia. Kiti žingsniai – planuojama parengti teritorijos detalųjį planą, formuoti sklypus, tuomet rengti techninius projektus. Atskiros teritorijos dalys ir sklypai ir galės būti įgyvendinama etapais.

Kitas projektas:

PUPA