Istorinė sodyba – menų centras

Panevėžyje, Skaistakalnio parko gilumoje yra poeto Juozo Čerkeso Besparnio sodyba. Buvęs kultūros židinys po rekonstrukcijos atgimė kaip kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“.

Mūrinė dvaro architektūros sodyba tarpukariu buvo svarbiausia Panevėžio inteligentų susibūrimo vieta. Deja sovietmečiu sodyba buvo nacionalizuota ir virto griuvėsiais – namu vaiduokliu. 2017 metais laimėjome architektūrinį konkursą, pasiūlę kaip atkurti paveldosauginę sodybą, ją išplėsti moderniu priestatu ir numatyti erdvę menininkų rezidencijoms bei šiuolaikiškam kūrybinių industrijų centrui.

 

Sodybos pritaikymą kultūros centrui sudarė dvi dalys – senojo plytų pastato rekonstrukcija, išlaikant istorinį dvarelio charakterį, bei naujasis priestatas, kuris buvo įrengtas išnaudojant reljefo skirtumą tarp sodybos ir Žagienio upelio. Lenktos formos, stiklinis priestatas lengvai įsikomponuoja tarp Skaistakalnio parko medžių ir reljefo bei neužgožia istorinės sodybos, pro vitrininius langus Skaistakalnio parko kraštovaizdis įsilieja į vidines pastato erdves.

Kitas projektas:

PUPA