World Expo 2030 Odesoje vizija

Pasaulinio lygio renginio – World EXPO – organizavimas ženkliai keičia miesto vystymąsi.

Odesa yra miestas kandidatas 2030 metų parodai. PUPA kartu su tarptautinėmis architektų komandomis kūrė Odesos EXPO 2030 koncepciją.

Nepaisant šalyje vykstančio karo, Odesa pateikė paraišką ir yra oficialus miestas kandidatas rengti 2030 metų parodą. Šie renginiai vykstantys nuo 1851 metų sutraukia dešimtis milijonų lankytojų ir ženkliai paskatina miesto vystymąsi. Tačiau koks turėtų būti miesto likimas pasibaigus expo ir kaip tvariai panaudoti pastatus bei sukurtą infrastruktūrą?

Odesos expo planuojama prie vandens – Chadžybėjaus limano (jūros įlankos), esančio 10 km nuo miesto centro. Parodos teritorija tęsiasi išilgai krantinės. Pagrindiniai architektai Zaha Hadid Architects pasiūlė modulinę paviljonų sistemą, kurią po parodos būtų galima panaudoti kituose miestuose. Mūsų kaip urbanistų rolė buvo išspręsti teritorijos integraciją mieste parodos metu bei pasiūlyti, kaip ją vystyti pasibaigus expo iki 2050 metų.

Kelių šimtų hektarų teritorija tarp miesto ir įlankos yra pelkėta vieta su daugybe kanalų. Toks kraštovaizdis yra išskirtinumas, tad kanalų linijos tapo planą formuojančiu elementu. Palei kanalus kuriamos naujos gatvės ir gyvenamieji rajonai, parkai. Expo parodai nutiesti keliai, aplinkelis ir tramvajaus linija vėliau tarnauja vystomam gyvenamajam rajonui. Šios miesto dalies centras bus expo teritorija su krantinėmis, uosteliu, pernaudotais paviljonų pastatais.

Kitas projektas:

PUPA